Firma web sitenizdeki asıl özellikler arkada mı kalmış? – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

Firma web sitenizdeki asıl özellikler arkada mı kalmış?

Ziyaretçileriniz aradığını bulabiliyor mu?
Ziyaretçileriniz aradığını bulabiliyor mu?

Modern web tasarımları, kullanıcıları görsel olarak çekici basamaklara yönlendirmek, görsel efektli büyük düğmeler kullanmak vb. yöntemlerine bağlı olarak eleştirilmektedir. Fakat tasarım açısından bu unsurlar aslında kötü bir şey değildir. Tam tersine, bu tür kurallar, ziyaretçileri site içeriğiyle çok basit ve kullanıcı dostu bir şekilde yönlendirdiği için son derece etkilidir.

Site, ilk bakışta görülebilen 9 ana gezinme seçeneğine sahiptir. Ancak renklendirmeler burada çok etkili olmayabilir.

Kullanıcının hangi işlevlerin mevcut olduğunu net bir şekilde görmesine izin vermek, başarılı kullanıcı arabirimi tasarımının temel bir ilkesidir. Bunun nasıl başarıldığı önemli değil. Önemli olan, içeriğin iyi anlaşılmış olması ve ziyaretçilerin sistemle etkileşime geçme biçimlerini rahat olmasıdır.

Yazı sitilleri.

Web baskıdan farklı olduğu için yazı stilini kullanıcıların tercihlerine ve tarama alışkanlıklarına göre ayarlamak gerekir. Tanıtım yazıları okunmuyor. Uzun düz metinler okunmadan atlanır. Abartılı dil yok sayılır.

Teknik terimler, ziyaretçiye hitap etmeyen ifadeler olumsuz ögelerdir. Örneğin ziyaretçinin bir hizmetten yararlanmak için kayıt olması gerekiyorsa “hizmeti keşfet” ifadesi kötüdür. “Şimdi başla” ifadesi biraz daha iyidir. “Kaydolun” ifadesi ise yeterli ve en uygun olanıdır.

Etkili yazım için en uygun çözüm,

Kısa ve özlü ifadeler kullanın. Kategorileme, maddeleme, gruplama gibi seçenekler kullanın. Düz, objektif ve makul bir dil kullanın.

sitebakim.com Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Referans:smashingmagazine.com