Hazır web sitesi mi özel tasarım web sitesi mi? – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

Hazır web sitesi mi özel tasarım web sitesi mi?

Özel web sitesi tasarımı profesyonel ellerden çıktığında elbette kurumsal kimliğinize çok büyük katkı sağlayacaktır. Hayal gücünün sınırlarını zorlayana tasarımlar, pek çok içerik paketi ve firmanızın özel talepleri birleştiğinde ortaya müşterilerinizi cezbeden bir konsept çıkacaktır. Ancak bunun ciddi bir emek ve bilgi istediğini unutmayın.

Bu nedenle biraz beklemeniz gerekebilir. Ayrıca her firmanın bütçesi de böyle bir iş için uygun olmayabilir. Bu durumda hazır web siteleri imdadınıza yetişiyor.

Peki ikisinin arasındaki fark nedir?

Özel web sitesi tasarımı
Özel web sitesi tasarımları sıfırdan geliştirilir. Bilgi yapısı, menüler, grafikler, sayfaların dizaynı, altyapı benzersiz özelliktedir. Eğer bir markanız varsa bu bütünüyle tasarıma da yansıtılır.

Ayrıca özel tasarım siteler tasarımdan ziyade işlevsel özellikler sunarlar. Web site istatistikleri, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya entegrasyonu gibi daha pek çok özellikler genişletilebilir.

Özel web sitesi tasarımlarında yalnızca görünümü yansıtmak yeterli olmaz. Aynı zamanda etkileşimli arayüzler, yer ve tercihlere göre ziyaretçiye sunulan içerik, ürün sayfaları ve hatta bir iş takip süreci bile oluşturulabilir.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hazır sitelerde bulamadıklarınızı özel tasarımlarda bulabilirsiniz. Tıpkı bir takım elbise gibi. Bedeninize göre ölçülerek özel bir terzide dikilmiş bir takım elbise yada hazır bir takım elbise. Bu tamamen sizin marka düzeyinizle ilgilidir.

Hazır web sitesi
Özel web sitesi tasarımı çok imkanlar sunabilir ama her zaman gerekli olmayabilir. Yalnızca bir broşür tarzında iletişim bilgilerinin ve temel firma bilgilerinin bulunduğu bir siteyi talep eden küçük yada orta ölçekli firmalar için hazır web siteleri de son derece yeterli olabilir. Ayrıca aceleniz varsa, bütçeniz yeterli değilse çok fazla etkileşimli içeriğe ihtiyacınız yoksa hazır web sitesi tam size göre.

Peki hazır siteler neden ucuz olabiliyor? Çünkü aynı şablonu pek çok firma kullanabilir. Özel web sitesi tasarımında olduğu gibi sonsuz bir esnekliğe sahip değildir. Bazı taleplerinizi karşılayamaz.

Bununla birlikte çoğu zaman hazır sitelerin dahi bir web tasarımcı aracılığı ile yayına hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü zaman zaman firmalar hazır web şablonları kullanarak sitelerini yayınlamaya çalışmakta ancak yaygın hatalar nedeniyle sitelerini amatör bir görüntüden kurtaramamaktadırlar. Böyle bir durumda müşterinin ne kadar olumsuz etkilendiği de unutulmamalıdır. Hangi firma müşterisini rahatsız edici bir vitrinle karşılamak ister?

Sonuç
Özel web tasarımları sonsuz seçenek sunabilirken, hazır siteler hızlı ve uygun fiyatlı tercihler için iyi bir alternatiftir. Taleplerinizin tamamını karşılamayabilirler ancak çok kapsamlı olmayan ihtiyaçlar için son derece yeterli hazır şablonlar bulmak mümkün.

Ancak güçlü markanızla müşterilerinizi karşılamak istiyorsanız doğal olarak özel olmalısınız. Bu da her açıdan özel tasarım web sitesi demektir. Elbette yalnızca tasarım değil. Web siteniz müşterilerinize mümkün olan en fazla seçeneği sunabilmelidir.

Burada gözden kaçan önemli bir konuya da değinmek gerekiyor. En mükemmel özel tasarımlar bile zamanla eskir. Güncellenmesi gerekir. Mükemmel tasarlanmış, büyük ücretler ödenmiş bir marka web sitesinde ziyaretçinin canını sıkan eskimiş bilgiler yada hata veren bazı sayfalar en başta markaya zarar vermektedir. O nedenle web sitelerinin düzenli bakımı kurumsal kimlik açısından birinci derecede önemlidir.

SiteBakim.Com – Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Hazır web sitesi mi özel tasarım web sitesi mi?” üzerine 3 yorum

  1. Selam hocam. Web sitelerinden hazır template kullanıp müşterilerimiz için kullanırsak (ücretsiz yazanlar) ileride bize biri dava açabilirmi veya suçmudur? İnternette zaten ücretsiz web site şablonu vs. yazıyor yani suç olmaması gerekir.

Yorumlar kapalı.