İyi Bir Web Sitesi? – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

İyi Bir Web Sitesi?

Firmanız için iyi bir web sitesi nasıl olmalı?

Her işte olduğu gibi bu konuda da yeteri kadar zaman, emek, özveri ve bilgiye ihtiyaç vardır. Tek başına ne webmaster ne de firma yetkililerinin çabası yeterli olmayacaktır. Ortak bir çalışma zorunludur. Gelin başlıklar halinde ihtiyacımızın ne olduğuna bakalım.

  • Web sitesini hangi amaçlarla kullanacağınızı iyi belirleyin. Yalnızca iletişim bilgilerinizin yer alacağı bir kartvizit web sitesi mi? Ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurabileceği, hatta sipariş verebileceği daha etkileşimli bir site mi? Aynı zamanda işinizin bir kısmını internete taşıyabileceğiniz daha kapsamlı bir platform mu? Elbette tüm bu seçeneklerin farklı maliyetleri olacaktır. Ancak ziyaretçiler çoğu zaman hızlı ve yeterli bilgiye sahip olabilecekleri, kendilerine yeteri kadar güven veren, gerekiyorsa o anda web üzerinden iletişime geçebilecekleri, ihtiyaçları hakkında bilgi alabilecekleri bir internet sitesi ile karşılaştıklarında sizinle çalışmak için ilk adımı atmış olacaklardır.
  • Müşterilerinizi tanıyor musunuz? Eğer tanıyorsanız web sitenizde müşterilerinizi karşılayacak mesaj ve içerikler de ona göre şekillenecektir. Bazen müşteriye özel ürün ve hizmetler bir web sitesi aracılığıyla da oluşturulabilir. Bazen ziyaretçilerinize sunacağınız bir anket ürün ve hizmetlerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle web tasarımına başlamadan önce müşterileriniz ve satın alma alışkanlıkları hakkında bilgilerinizi toparlamalısınız.
  • Teknik bilgilere sahip misiniz? Web sitesinin hangi programlama dili ile oluşturulduğu yada diğer teknik özellikleri ile az da olsa ilgilenmek durumundasınız? Örneğin web siteniz için şu sorulara cevap verebiliyor musunuz? Siteniz her cihaza uyumlu mu? Veritabanı kullanıyor mu? Arama motorları için optimize edilmiş mi? Hosting alanınız yeterli mi? Trafik limitleriniz sizin için yeterli mi? Eski tarayıcılar da da çalışıyor mu? Bu sorularınızın cevabını web tasarımcınızdan talep edebilirsiniz?
  • Ziyaretçiler sitenizde kaybolmadan aradığını bulabiliyor mu? Bazen tasarımcılar kendi yeteneklerini ortaya koyabilmek için aşırı görsel içeriklere yer verebilirler. Web siteniz adeta firmanızı değil tasarımcıyı tanıtmaktadır. Buna engel olmalısınız. Bir ziyaretçiniz sitenizde dolaşırken en az tıklama ile aradığını bulabilmelidir. Bu her içeriğin anasayfada bulunması anlamına da gelmez. Görsellik, hızlı erişim ve kullanılabilirlik arasında ustaca bir denge kurulması gerekmektedir.

İnternet siteniz müşterilerinizin evindeki pencerenizdir.

www.sitebakim.com

Web Tasarım ve Programlama – Armut.Com