Web Sitesi Güncelleme Nasıl Yapılır? – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

Web Sitesi Güncelleme Nasıl Yapılır?

Web sitesi güncelleme nasıl yapılır?
Web sitesi güncelleme nasıl yapılır?

Web sitenizi yayınladıktan sonra çok geçmeden bir kısım güncellemelere ihtiyacınız olacaktır. Bunun için dilerseniz buraya tıklayarak küçük çaplı yada periyodik ve düzenli güncelleme hizmetleri hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Eğer güncelleme işlemini kendiniz yapıp yapamayacağınızı merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Bunun için genellikle iki ana seçenek vardır: Hosting firması tarafından sağlanan çevrim içi düzenleme aracını kullanmak yada web sitesi düzenleme yazılımı satın almak.

Ayrıntılara girmeden önce,  göz önüne alınması gereken çok önemli birkaç nokta var. 

Sitenizi düzenlemeye başlamadan önce ne yaptığınızı bilmelisiniz!

Bu kesinlikle kritik bir nokta. Dikkat etmezseniz, metin üzerinde basit değişiklikler yapmaya çalışmanız bile felaket sonuçlara neden olabilir.

Birçok insanın anlamadığı şey şudur. Hangi web tasarım programının kullanılacağı çok önemli değildir. Önemli olan bu programları kullanma becerisidir. Bu programları kullanmak genellikle zordur. Web sitesi güncellemek ve bakım için hangi programları kullanmalıyım sorusu doğru bir soru değildir. Doğru olan web sitesi güncellemek ve bakım için hangi bilgilere ihtiyacım var olmalıdır. Eğer asgari bilgilere sahipseniz hemen hemen her programı kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, kendi web sitenizi düzenlemeyi düşünmeden önce, web sitenizin nasıl oluşturulduğunu, sunucudaki durumu ve kullanıcıların web sitesine nasıl eriştiğini de anlamalısınız. Web tasarımcınızla görüşmeniz gerekir.

Gerçekten bunu yapmak istiyor musunuz?

Kendi güncellemelerinizi yapmak, avantajı ve dezavantajı olan bir konudur. Dezavantajı, bazen çok uzun sürmesi, hatalara neden olması ve sitede çoğu zaman rahatsız edici bir amatörlüğe  sebep olmasıdır. Avantajı ise kimseye ihtiyacınız olmadan kendi işinizi yapabilmenizdir. 

Burada kontrol paneli olmayan sitelerden bahsediyoruz. Eğer sitenize bir kontrol paneli eklenirse elbette standart güncellemeleri kendiniz hiç bir hataya sebep olmadan hızlıca yapabilirsiniz.

Kontrol paneli yoksa bu işlem zaman ve çaba gerektirir.

Kendi web sitesini güncellemeyi düşünen birisi web tasarım işini de öğrenmeye karar vermiş demektir. Hiç bir bilgi olmadan bunu yapmak mümkün değil.

Web sitelerinde çalışmak konusunda daha yetkin olabilmek için yapabileceğiniz en iyi şey HTML öğrenmektir!

Çevrimiçi Düzenleme Araçları:

Çoğu web barındırma yazılımı, sitenizde değişiklikler yapmanıza yardımcı olmak için çevrim içi düzenleme araçları sağlar. Sitenize ait admin paneline hosting firması tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre ile ulaşmanız gerekmektedir. Buradan, web sayfalarınızda değişiklik yapmak için talimatları izleyin.

Artıları:
Öğrenmesi ve kullanması göreceli olarak basittir.
Genellikle çok ucuz veya ücretsiz.
Herhangi bir özel yazılım gerektirmez – yalnızca internet tarayıcınız.
Herhangi bir bilgisayardan giriş yapabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz.

Eksileri:
Profesyonel bir web tasarım programından çok daha sınırlı.
Daha tehlikeli ve sorunlu olma ihtimali var.
Daha yavaş.
Sitede çalıştığınız süre boyunca çevrim içi olmalısınız.

Çoğu web sitesi için, bu seçenek pek tercih edilmez. Yine de, çoğu durumda bu seçenek, özellikle zaman zaman küçük güncellemeler yapmak istiyorsanız, yeterli olabilir.

Web Tasarım Yazılımı:

Zaman ve para yatırımı yapmaya hazırsanız muhtemelen uzman web sitesi düzenleme / yayınlama yazılımını kullanarak çevrim içi bir hizmet kullanmaktan çok daha iyi bir çözüm olduğunu göreceksiniz. Piyasada çok farklı web yazılım programları var.

Artıları:
Çevrimiçi düzenleme servislerinden çok daha güçlü ve esnek.
Nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra, çok hızlı çalışılabilir.
Tüm çalışmalarınızı çevrimdışı yapabilir ve sonra her şeyi bir kerede yükleyebilirsiniz.
Aynı yazılımı pek çok web sitesi için kullanabilirsiniz.

Eksileri:
Öğrenmek çok zahmetli ve zaman alır.
Ücretsiz bir paketi bulmadığınız sürece oldukça pahalı.
Ücretsiz olanlar işle açısından düşük.
Yazılımı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir.

Yaptığınız değişiklikleri yayınlamak için hosting firmasından ftp erişim bilgilerini almalısınız. Doğrudan tarayıcı üzerinden yada bir ftp yazılımı kullanarak dosyaları yükleyebilirsiniz.

Web siteniz veritabanı kullanıyorsa?

Eğer web siteniz sunucu tabanlı çalışan yazılımlar ve veritabanı kullanıyorsa programlama dillerini bilmeden ve veritabanı kullanımına hakim olmadan herhangi bir html düzenleyici ile istediğiniz güncellemeleri yapmanız çok zor olacaktır.

Eğer sitenizde sürekli ve düzenli güncellemeler gerekiyorsa sitenize kontrol paneli eklenmesini isteyin.

SiteBakim.Com Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Web Sitesi Güncelleme Nasıl Yapılır?” üzerine 9 yorum

  1. Merhaba. Sitemizin bir güncellemeye ihtiyacı var ama bunu tam olarak nasıl yaptırmamız gerektiği hakkında bilgimiz tam değildir. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum

  2. Benim bir sitem var ve bu kullanımda daha önce birisiyle çalışıyorduk fakat artık kendim öğrenmek ve yapmak istiyorum. Sıfırdan başlayan birisi hem kendini hem sitesini geliştirmek için nereden başlamalı?

Yorumlar kapalı.