Web sitesi güncelleme – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

Web sitesi güncelleme

Web sitesinin güncel olması neden bu kadar önemli?

Arama motorları web sitenizdeki hareketleri izlerler ve sitenizin ölümü yoksa canlı bir site mi olduğuna karar verirler.

Pek çok firma web siteleri yayınlandıktan sonra işin bittiğini düşünüyor. Oysa bu çok hatalı bir düşünce. Çünkü arama motorları siteyi ölü site olarak işaretleyebilir ve bu da firmanıza ait web sitesinin arama motorlarındaki değerini ve sıralamasını düşürebilir.

Arama motorları güncel metin ve medya içeriği sunan, yeni taleplere cevap verebilen , sıkça güncellenen web sitelerine önem veriyor. Web sitenizin tutarlı bir şekilde yeni içerikle güncellenmesinin neden önemli olduğuna bakalım.

Öncelikle daha yüksek bir sıralama elde edilecektir.

Yeni web sayfaları eklemek, makaleler eklemek, video ve resim eklemek yoluyla web sitenize bir hareket kazandırmak durumundasınız. Sizin web sitenizi güncelleme tutarlılığınız arama motorlarının ilgisini çekecektir. Bu da arama motorlarında sıralamanızı yükseltecektir.

Arama motorları komplex bir ilişki içinde web sitelerini sıraya alırlar. Bu sıralama kriterleri her geçen gün yenilenmektedir. Kullanılan anahtar kelimeler, sitenin ne sıklıkta güncellendiği, siteye yapılan dış bağlantılar vb. gibi yüzlerce algoritma ile web siteleri değerlendirilir. Web siteniz güncellendiğinde arama motorları bunu farkeder ve sıralamanızı yenileyebilir.

Dolayısıyla, web sitenizin yüksek bir sıralama elde etme şansını artırmak istiyorsanız, içeriği sık sık güncelleyerek indekslemeye başlayın. Unutulmamalıdır ki burada daha fazla içerikten kasıt çok sayıda anahtar kelime değildir, kaliteli içeriktir. Sık sık güncellemek iyi olmasına rağmen, içerik standartlarınızın da yüksek olması gerekiyor.

Google gözünde otorite.

Web sitelerinin arama motorları nezdindeki otoritesi bu işi bilen herkesin elde etmek isteyeceği bir şeydir. İçerik değerlidir ifadesi yerleşmiş bir kuraldır. Bu deyim, sektörünüzle ilgili daha bilgilendirici, değerli içerik yayınladığınız için, web sitenizin sahip olabileceği daha büyük sıralama değeri olacağını açıklayan hala geçerli bir ifadedir. İşletmeniz konusunda uzman olduğunu göstermeye çalışmalıdır.

Belli bir konuda daha fazla, daha düzenli ve daha kaliteli içerik yazarsanız bir süre sonra ziyaretçiler de sizin bu konuda yetkili olduğunuzu düşünürler. Aynı şekilde arama motorları da size bir otorite verir. Bir firma web sitesiyseniz burada elde edilen güven mutlaka satışlarınıza da yansıyacaktır. Satış yapan bir site olmasa da güvenilir bilgi içeren bir siteyi ziyaretçiler her zaman tercih edecektir. Bu sayede belki de küçük işletmelere kurumsal işletmelerle rekabet edebilmektedir.

Hedef kitlenizi haberdar edin.

Teknik konular bir yana sektörünüzde bilgilendirici bir öncülük yapmanız bir kısım müşterilerin size sadakatini artıracaktır. Yeni içerikler ise belki de yeni sadık takipçiler demektir. O nedenle yeni içeriklerden takipçilerinizi haberdar edecek şekilde bir sosyal medya akışı sağlamak günümüzde son derece önemlidir.

Kendinizi ziyaretçinin yerine koyun.

Siz olsaydınız yıllar önce eklenmiş ve artık geçerliliğini yitirmiş bazı yazılar olan, bir kısmı düzgün çalışmayan, çok eski haberlerin anasayfada olduğu, iletişim bilgileri eksik olan, site eski olmasına rağmen bazı sayfaları hala tamamlanmamış olan, pek çok yeni sitede artık yer alan yeniliklerin olmadığı bir internet sitesinden öncelikli olarak hizmet yada ürün almak istermiydiniz. Belki aynı alanda hizmet veren başka bir site bulamazsanız düşünebilirsiniz ama aksi takdirde başka sitelere de bakmayı deneyeceksiniz ve o siteyi terkedeceksiniz.

Sonuç olarak;

Web sitenizdeki içeriği taze tutmak, çok zaman almaz. Kendiniz yapabilirsiniz. Bize danışabilirsiniz. Yada düzenli olarak bu işi bize bırakabilirsiniz.

Web siteniz internetteki vitrininizdir. İhmal etmeyin.

Sitebakim.Com Kaynak gösterilerek kullanılabilir.