Web Sitesi mi Yaptıracaksınız? – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

Web Sitesi mi Yaptıracaksınız?

Nasıl Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?
Nasıl Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

İyi bir web sitesi nasıl olmalı? Bir firma olarak nasıl bir web sitesine ihtiyacınız var?

Bir web sitesinin başarısı veya başarısızlığı, görsel tasarım başarısı değil, kullanılabilirlik ve yarar anlamına gelir. Sayfanın ziyaretçisi mouse kullanan ve bu şekilde istediği kararı verebilen tek kişidir, çünkü kullanıcı merkezli tasarım başarılı ve kâr odaklı web tasarımı için standart bir yaklaşım haline gelmiştir. Her şeyden önce, kullanıcılar bir özelliği kullanamıyorsa, web sitenizde bu özelliğin bulunmasının bir önemi yoktur.

Burada asıl sorun sayfa ögelerinin yerleşimi değildir. Örneğin arama kutusunun yerini tartışmak konumuz değildir. Daha ziyade ana ilkeleri konuşmak, bilgi ve algılama yaklaşımlarına bakmak, yaklaşımlar doğru ele alındığında varılacak sonuçlar anlamak olabilir.

İlkeleri doğru bir şekilde kullanmak için öncelikle ziyaretçilerin web siteleri ile nasıl etkileşime girdiğini, nasıl düşündüklerini ve kullanıcıların davranışlarının temel kalıplarının neler olduğunu anlamamız gerekir.

Ziyaretçiler nasıl düşünüyor?

Temel olarak, Web’deki kullanıcıların alışkanlıkları, bir mağazadaki müşterilerin alışkanlıklarından farklı değildir. Ziyaretçiler her yeni sayfaya bakarlar, metnin bazılarını tarar ve ilgisini çeken veya aradıkları şeyle belirsiz bir şekilde benzerlik gösteren ilk bağlantıyı tıklarlar. Aslında, sayfanın büyük bir kısmı ile hiç ilgilenmezler.

Çoğu kullanıcı ilginç yada kullanışlı ve tıklanabilir bir şey arar. Umut verici bazı seçenekler bulur bulmaz, o bağlantıyı tıklar. Yeni sayfa kullanıcıların beklentilerini karşılamıyorsa geri düğmesi tıklanarak arama işlemi devam eder.

Kullanıcılar kalite ve güvenilirliği takdir ederler. Bir sayfa, kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sağlıyorsa, reklamlara ve sitenin kötü tasarımına katlanabilirler. Yüksek kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin yıllar içinde çok fazla trafik kazanmasının nedeni budur. İçerik, onu destekleyen tasarımdan daha önemlidir.

Kullanıcılar okumuyor, tarıyorlar. Bir web sayfasını analiz eden kullanıcılar, sayfanın içeriği boyunca onları yönlendirecek bazı sabit noktaları veya işaretleri araştırıyorlar.

Web kullanıcıları sabırsız davranır ve hemen sonuç almakta ısrar ederler. Basit bir ilkeye göre eğer bir web sitesi kullanıcıların beklentilerini karşılayamıyorsa, tasarımcı işini düzgün şekilde yerine getirememiştir ve şirket para kaybeder. Kargaşa ve gereksiz öğeler ne kadar fazla ise kullanılabilirlik o kadar düşer dolayısıyla kullanıcılar web sitesinden ayrılmaya ve alternatifler aramaya aniden yönelirler.

Ziyaretçiler alternatifler arasından en iyisini seçemez. Kullanıcılar, aradıkları bilgiyi bulmanın en hızlı yolunu ararlar. Amaçları doğrultusunda sırayla bir siteden diğerine gezinirler. Sonuçta kendilerini tatmin eden ilk seçenekte takılırlar. Hedefe götürecek gibi görünen bir bağlantı bulur bulmaz, şanslarını denemek için hemen tıklarlar. Karşılaştırmak için emek harcamazlar. İstediklerini elde etmek tek amaçlarıdır.

Kullanıcılar hislerini izlerler. Çoğu durumda, kullanıcılar bir tasarımcının sağladığı bilgileri okumak yerine kendi sezgilerine göre devam ederler ve karışıklık yaşarlar. Küçük klavuzları dahi okumakla zaman kaybetmek istemezler. Ziyaretçileri yolda gördükleri büyük billboardlara bakan kimseler gibi düşünebiliriz. Bir bakışta istediklerini elde etmek isterler.

Kullanıcılar kontrolün kendilerinde olmasını isterler. Kullanıcılar, tarayıcılarını kontrol edebilmek ve site genelinde tutarlı veri sunumuna güvenmek istemektedir. Örneğin, beklenmedik şekilde yeni pencerelerin açılmasını istemiyorlar ve daha önce bulundukları siteye bir “Geri” düğmesi ile geri dönebilmek istiyorlar: Bu nedenle bağlantıları yeni tarayıcı pencerelerinde açmamak iyi bir yol olabilir.

sitebakim.com Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Referans:smashingmagazine.com