Wix ile site kurmak gerçekten bedava mı? – Web Sitesi Bakım ve Güncelleme | Web Tasarım | Periyodik Web Sitesi Bakımı

Wix ile site kurmak gerçekten bedava mı?

Wix nedir, wix kurma, wix site yeterli mi? Wix nasıl kurulur?

1 – Wix Nedir?

Wix, bedava internet sitesi, bedava siteni kur, bedava web sitesi yapma, ücrestiz profesyonel web sitesi, web sayfası gibi tanıtımlarla web sitesi için ücret ödemek istemeyenlere seçenekler sunmaktadır. Wix kullanıcıları hızla artmaktadır. Gerçekten de bedava site oluşturabilirsiniz. Ancak bunun bazı dezavantajları olacak. Dezavantajları ortadan kaldırmak istediğinizde ise ücret ödemeniz gerekecek.

 

Wix ile site kurmanın avantajları:

 • Profesyonel görünümlü siteler : Eğer güzel ve etkileşimli bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız ama kodlama bilmiyorsanız wix iyi bit alternatif olabilir. Wix ile hazırlanan bazı web sitesi örneklerine bakarsanız, bunlar güzel ve profesyoneller. Bu web sitelerinin profesyonel olmayan web tasarımcıları tarafından yaratılmış olması şaşkınlık yaratıyor. Bu nedenle Wix, test etmek isteyebileceğiniz bir web tasarım ortamıdır. Tasarımlar en yeni eğilimlerle güncellenir ve web sitenizin gerçekten iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz boş bir şablonla başlayabilirsiniz yada dilerseniz hazır şablonlardan birisi üzerinde başlayabilirsiniz. Ayrıca resim kütüphanesinden de yararlanabilir ve resim aramaya gitmezsiniz.
 • Farklı Şablonlar : Wix size seçebileceğiniz 500 kadar şablon sunuyor. Büyük ihtimalle kendi ihtiyaçlarınıza uyacak birini bulacaksınız. Hepsi tasarımcı şablonlarına benziyor ve ücretsiz Wix kullanıcıları için mevcuttur. Wix, hayal edebileceğiniz tüm şablonları kapsayan tasarımlara ve sektörel araçlara sahiptir;  örneğin: Küçük işletmeler, Fotoğrafçılar, Tasarımcılar, Restoranlar, Konaklama, Müzisyenler. Dahası wix pek çok hazır şablonda yer almayan extra özellikleri de geliştirerek genişlemektedir. Wix pek çok profesyonel şablon sunuyor. Yaratıcı bir tip değilseniz ve güzel bir tasarım yaratmada yardıma ihtiyacınız varsa, Wix’in şablonları size yardımcı olacaktır. Ayrıca, şablonları örnek içeriğe sahiptir ve böylece kendi içeriğinizi değiştirerek tüm web sayfası oluşturma işlemini sizin için daha kolay hale getirebilirsiniz.
 • Sürekli Gelişiyor : Wix, bugüne kadar rakipleri arasında en yenilikçi web sitesi oluşturucusu gibi görünüyor. Düzenli olarak yeni araçlar ve tasarımlar ekleme geçmişi var. Bunun anlamı şu anda belirli bir özelliğe sahip değilse bile, yeterli sayıda kullanıcının isteği üzerine eklemeleri muhtemeldir.
 • Yapay zeka : Ayrıca ADI – Yapay Zeka Tasarımı – ile neredeyse tüm web sitenizi otomatik olarak oluşturabilmek gibi bir yolda ilerliyor. Şimdi, oldukça yenilikçi ve Wix’i rakiplerine karşı tamamen farklı bir seviyeye getiriyor. ADI sayesinde sistem öğreniyor ve uyguluyor.
 • Kodlama bilmenize gerek yok : Wix’in tasarımları son tasarım eğilimleriyle de uyumlu. Örneğin, tek sayfalık paralaks tasarımları oluşturabilir, arkaplan videoları ekleyebilir, farklı arka plan bölümleri oluşturabilir, tümü kodlara dokunmadan (sadece sürükleyip bırakarak). Web sitenizin ihtiyaçları arttıkça sizinle birlikte büyüyebilecek bir platform istediğinizde bu önemli bir husustur.  Yenilikçi bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu. Kodlara dokunmadan sürükle bırak yöntemiyle oluşturulabilecek kullanımı kolay yeni ve yenilikçi özellikler sürekli olarak sunuluyor. Wix, tasarım becerisine sahip olma ihtiyacınızı etkin bir şekilde ortadan kaldırdı. Nereden başlayacağınız konusunda ipucunuz yoksa, renkleri doğru bir şekilde nasıl birleştireceksiniz, ne güzel görünüyor yada ne olmamalı, Wix sizin için bu sorunları birçoğunu kendi şablonlarıyla çözer. Favori bir tasarım seçmeniz ve kendi içeriğinizi eklemeniz yeterlidir. Ancak bu avantaja sahip olan sadece wix değil.
 • Yaygın destek ağı : Her yerden erişilebilen destek ve yardım. Pek çok sayfada yardım özel yardım butonları bulunuyor. Ayrıca telefonla destek hattı da var. En çok işinize yarayacak özelliklerden birisi her işlemde o bölüme ait ayrı bir yardım butonu olmasıdır. Yani tek bir yardım sayfası değil bulunduğunuz yere göre yardım sayfası mevcut.
 • Öğrenmesi kolay : Site düzenlemesi yaparken ekranda ne görüyorsanız yayınlandığı zaman da ekranda onu görürsünüz. Buna WYSIWYG (Ne görüyorsan onu alırsın.) denir. Wix i öğrenmek 20 dakika kadar sürer. Başlangıçta biraz karmaşık gelebilir. Fakat web tasarım bilmeyenler için bu normal karşılanmalı.
 • Mobil uyumlu : “Wix mobil sitenizi masaüstü sitenizden ayrı olarak düzenleyebilirsiniz; böylece benzersiz bir mobil deneyim oluşturabilirsiniz.” Sitenizin mobil sürümünü sitenizin masaüstü sürümünden ayrı olarak düzenlemenizi sağlayan Wix size benzersiz bir mobil düzenleyici sunuyor. Web sayfanızın belirli içeriğini mobil ekranınızda gizlemek veya yeniden düzenlemek istiyorsanız, Wix size bunu yapma esnekliği sunar. Wix ayrıca, mobil site ekranınızın altında görünen küçük bir çubuk olan ve ziyaretçilerin e-postayla arama yapmalarını, adresinizi bir harita üzerinde bulmalarını veya sosyal ağ profillerinizi yalnızca bir saatte görmelerini sağlayan bir Mobil Eylem Çubuğu özelliğini sunar. Tek dokunuş. Örneğin, telefon simgesine dokunursa, sizi doğrudan arayabilirler. E-posta simgesine dokunduklarında ise e-posta uygulamanız açılır.
 • Wix uygulama marketinde pek çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar, bülten / e-posta pazarlaması, canlı sohbet (müşteri hizmetleri için), referanslar, yarışmalar, rezervasyon / rezervasyon / zamanlama araçları, fiyat tabloları vb. Gibi web sitenize işlevler / özellikler eklemenize izin verir. Esasen, web sitenizin işlevselliğini genişletebilir ve bu uygulamalarla bazı gelişmiş özelliklere sahip olabilirsiniz; hepsi, kodlamayı bilmeye veya herhangi bir kodlayıcı çalıştırmanıza gerek kalmadan.

 

 

 

Wix ile site kurmanın dezavantajları

 • Şablonları değiştirmek zordur : Wix’in önceden hazırlanmış tasarımcı şablonları arasından seçim yapabilmenize rağmen, sakıncalarından biri de kullanmanız için bir şablon seçtiğinizde, içeriğinizi yeniden yerleştirmeden başka bir şablona geçemezsiniz. Başka bir şablona geçtiğinizde, sayfalarınızı yeniden oluşturmanız (veya içeriğinizi yeni şablona kopyalayıp yapıştırmanız) gerekir. Bu nedenle, kendi içeriğinizi (metin ve resimler gibi) eklemeye başlamadan önce birkaç şablonu test etmeniz en iyisi, daha sonra tasarımları değiştirmek isterseniz içeriğinizi yeniden girmeniz gerekecektir.
 • Ücretsiz platformda görünür reklamlar : Wix’in ücretsiz web sitesi oluşturucusunu kullanıyorsanız, yayınladıktan sonra web sayfasının alt tarafında ve reklam logolarını görürsünüz. Tüm ücretsiz web sitesi kurucularının kendi reklam kredileri vardır. Reklamları kaldırmak için, en azından “Combo” prim paketine yükseltmeniz gerekecek.
 • E-Ticaret için yetersiz : Bir çevrimiçi alışveriş merkezi kurmak istiyorsanız, Wix’in e-ticaret araçları mağazanızı tam olarak yönetmenize yardımcı olacak kadar gelişmiş değildir. Ancak adil olmak gerekirse, çoğu standart web sitesi oluşturucusundan daha iyi e-ticaret araçlarına sahip. Ancak wix e-ticaret araçlarını geliştirdiğini duyurmuştur.
 • Kod düzenlemeye (HTML, CSS) izin vermez : Bir diğer dezavantaj ise Wix’in size HTML veya CSS kodlarının düzenlenmesine izin vermemesi. Bu nedenle, kodlar aracılığıyla çok özel tasarım düzenlemeleri yapmak istiyorsanız, bu seçenek henüz kullanılamamaktadır.
 • Peki wix gerçekten tamamen bedava mı?
  Hayır. Bazı özelliklere ihtiyaç duyduğunuzda ücret ödemeniz gerekiyor. Aşağıda 5 farklı premium paket seçeneği var.

   
  Wix Özellik Aylık($) (2017 Ocak) Açıklama
  Connect Domain $7.00 Size ait alan adınızı bağlayın.
  Combo $12.00 İlave olarak reklam kaldırın ve bazı özellikler.
  Unlimited $16.00 İlave olarak sınırsız bant genişliği ve bazı özellikler.
  eCommerce $20.00 İlave olarak basit e-ticaret ve bazı özellikler.
  VIP $3o.00 Daha fazla destek ve ek özellikler.
 • Ödemenin yıllık yapılması halinde fiyatlarda indirim yapılmaktadır. Güncel fiyatlar için tıklayın.

Wix size uygun mu?
Kodlamayı bilmiyorsanız, çok fazla zamanınız veya büyük bir bütçenizin yoksa Wix profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak dezavantajlara katlanacaksınız.

Kullanımı kolay (sürükleyip bırakın), uygun fiyatlı (çok yüksek rakamlar harcamanıza gerek yok) ve web sitenizin ilk sürümünü bir günden daha kısa sürede yayınlayabilirsiniz (haftalarca veya aylarca zaman harcamanıza gerek yok). Daha sonra iyileştirmeye devam edebilirsiniz. Wix ile bir gün içinde dişe dokunur bir şeyler ortaya koyabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, Wix bugüne kadar en yenilikçi web sitesi kurucularından birisidir. Web sitesi oluşturucuyu kullanıcıları için kolay ve eğlenceli hale getirmek için sürekli gelişmiş özellikler, güncellenmiş tasarımlar ilave ediyorlar.

 

Bir diğer şekilde ifade edecek olursak eğer wix kullanmaya başladıysanız web sitenizin yüzde 80’i daha baştan bitmiş demektir. Ondan sonrası sizin kişisel taleplerinize kalmış. Dahası akıllı tasarım aracı sayesinde mevcut web sitenizden bile otomatik olarak faydalanabilir. Bu oldukça yeni ve şaşırtıcı bir özellik.

Wix sitelerin arama motorları ile uyumlu olmadığı söylense de wix bunun tam tersini iddia ediyor. Google dostu olduğu ve tüm arama motoru optimizasyonlarının bulunduğu dile getiriliyor. Wix web siteleri HTML5 ve AJAX teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Dolayısıyla, yukarıdaki Google bildirimine dayanarak, Wix’in web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olması için kullandığı teknoloji tamamen Google tarafından tanınmaktadır.

 

 

SiteBakim.Com Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

 

Yerli Ücretsiz Site Kurma Platformu

Wix ile site kurmak gerçekten bedava mı?” üzerine 13 yorum

 1. Web sotesi oluşturma platformları ya Amerikalı Wix ise İsrail li. Türk bir web sitesi oluşturma platformu yok mu Allah Aşkına.

  • Ahmet Dalayman uzun süredir Tamamen Türk yazılımcıların oluşturduğu Web site oluşturma Platformu olan Flycod’u kullanmaktayım. Sizede şiddetle tavsiye ederim. Wix’ten ve WordPress’den daha hızlı ve daha kolay olduğunu düşünmekteyim ayrı zamanda 7/24 destek alabileceğiniz bir Türk ekip var karşınızda. Çok kısa sürede profesyonel bir siteniz oluyor. Hemen incelemenizi tavsiye ederim. http://www.flycod.com

 2. Bedayvay mışş.. 590 lira istaniyor.. Hostingi mecbur almak zorundasınız. Flycod.com da üstüne 500 lira daha koyun adam gibi size ozgün veb sitesi yaptırın daha iyi.. Hikaye bu platformlar..

 3. şimdi bedava ama ilerleyen günlerde sizden yüksek paralar isterler sizde sitenizi kaybetmemek için linkleri vermek zorunda kalırsınız. Kimse kimseye bedava hiç birşey vermez

 4. Benim kanaatim şimdilik ücretsiz diyecekler ilerleyen zamanlarda siten tuttugu zaman diyecekler aylık veya yıllık şu kadar ödeme yapmanız lazım.

 5. Bence Wix yerine Flycod kullanın. Wix den daha iyi ve daha güvenilir ve yapımcıları Türk olduğundan dilediğiniz gibi iletişime geçebilir istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Flycod ile Kod ve tasarım bilgisi gerektirmeden web sitenizi oluşturabilirsiniz

  Websitesi ; flycod.com

  Demo ; http://demo.flycod.com/admin/sitebuilder

  • Pelin Hanım. Flycod’u ajans olarak inceledik ve tavsiyeniz için teşekkür ediyoruz. Wix ile çok problem yaşıyorduk ama Flycod anlattığınız gibi çok profesyonel bir yapısı ve çok iyi bir destek hattı var. Bende sizin aracılığınız ile diğer arkadaşların Flycod kullanmasını öneririz

 6. Merhaba arkadaşlar.

  Ücretsiz alanadı alabileceğiniz ve yine ücretsiz hizmetlerden faydalanabileceğiniz http://www.site.ac sitesine bir gözatın.

  İşinize/mesleğinize uygun, kısa ve anlamlı uzantılar sunuyor.

  Ayrıca DNS hizmeti veriyor. Yani aldığınız domaini normal bir domain gibi kullanabiliyorsunuz.

  http://www.site.ac

 7. Pelin gerçekten çok teşekkür ederim Flycod dediğinden daha fazla işime yaradı ve çok iyi destek ekipleri var. Bence de Pelin’in dediği gibi Wix yerine http://www.flycod.com kullanın 2 günde sitemi oluşturdum ve çok profesyonel bir yapısı var.

 8. İsmi flycod yerine Türkçe bir isim olsaydı da GURUR duysaydık. Türkiye’de çocuğun olmuş ama adını gavurca koymuşsun. Çocuk yüzde yüz Türk olamamış.

Yorumlar kapalı.